top of page

TORT TRUSKAWKOWO-CZEKOLADOWY

Zaktualizowano: 27 lut 2020


Letni torcik piętrowy w kolorach bardzo dziewczęcych i cukierkowym wyglądzie o smaku czekoladowo - truskawkowym! Wykonanie torcika nie należy do najprostszych dlatego polecam go osobom, które miały już styczność z wykonywaniem tortów piętrowych :) Aby torcik wyszedł idealnie trzeba trzymać się kilku zasad, po pierwsze przy wykonywaniu biszkoptów trzeba trzymać się dokładnie gramatury, po drugie przed ubijaniem bitej śmietany wszystkie składniki łącznie z miską powinny być mocno schłodzone i po trzecie aby nasz tort się nie zapadł należy wykonać stelaż o którym piszę w przepisie. Jak będziemy trzymać się tych wszystkich wskazówek torcik na pewno nam się uda :)

SKŁADNIKI NA BISZKOPTY (TORTOWNICA 20 I 15 CM)

  • 14 jajek

  • 420 g cukru

  • 350 g mąki pszennej

SKŁADNIKI NA KREM

  • 500 g mascarpone (mocno schłodzone)

  • 1000 ml kremówki 36% (mocno schłodzone)

  • 40 g cukru pudru

  • 40 g kakao

  • 2 słoiczki dżemu z truskawek

  • 150 g czekolady deserowej (roztopionej i przestudzonej do temp. pokojowej)

  • około 500 g truskawek pociętych na plasterki (kilka ładniejszych zostawiamy do dekoracji)

SKŁADNIKI NA POLEWĘ

  • 200 g białej czekolady

  • kilka kropel różowego lub czerwonego barwnika spożywczego

  • 2 łyżki oleju

SKŁADNIKI NA DEKORACJE

  • Lizak duży

  • Kilka truskawek

  • 2 wafle od lodów

  • Ptasie mleczko

  • Kilka sztuk mini Kinder Chocolate

Biszkopty najlepiej upiec dzień wcześniej! Zaczynamy od przygotowania naszych tortownic. Dna tortownic o średnicy 20 i 15 cm wykładamy papierem do pieczenia. Składniki na biszkopty dzielimy na pół czyli wyrabiamy ciasto z 7 jajek, 210 gram cukru i 175 gram mąki. Jajka porządnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym, następnie oddzielamy białka od żółtek (do białek nie może wpaść ani trochę żółtka ani wody!) Białka ubijamy na sztywną pianę, następnie dodajemy stopniowo cukier po 1 łyżce odczekując około 5 sekund przed dodaniem kolejnej. Gdy białka się ubijają nastawiamy piekarnik na 180ºC. Gdy białko jest już sztywne i lśniące dodajemy kolejno po jednym żółtku. Kiedy masa będzie jednolita dodajemy mąkę, którą przesiewamy bezpośrednio nad naszym ubitym białkiem w trzech partiach za każdym razem mieszając bardzo delikatnie łopatką uważając by masa nieopadła a mąką nie osadziła się na dnie misy. Gdy nasza masa na biszkopt jest już gładka i puszysta od razu przelewamy ją do naszych wcześniej przygotowanych tortownic (20 i 15 cm) na taką samą wysokość. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku w temp. 180ºC przez około 45 min do "suchego patyczka".

Gdy nasze biszkopty są już upieczone odstawiamy je do wystygnięcia na kratkę (do czasu osiągnięcia temp. pokojowej). Ostygnięte biszkopty obkrawamy giętkim nożem od tortownicy i pozostawiamy do dalszego wystygnięcia. Gdy mamy już wolne tortownice możemy brać się za wykonanie kolejnych biszkoptów z pozostałych składników (7 jajek, 210 g cukru, 175 g mąki) w ten sam sposób jak wcześniej.

Na drugi dzień dzielimy każdy biszkopt na pół (powinniśmy otrzymać 4 blaty o średnicy 20 cm i 4 blaty o średnicy 15 cm)

Gdy mamy już gotowe blaty możemy zabierać się za przygotowanie kremu. misę miksera wkładamy do lodówki na 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy misę z lodówki i wrzucamy do niej kremówkę i śmietanę (jeżeli wasza miska od miksera jest zbyt mała rozdzielcie składniki na dwie partie) miksujemy aż do powstania zwartej bitej śmietany, pod koniec miksowania dodajemy cukier puder i miksujemy aż do połączenia. Wyłączamy mikser. Z przygotowanej bitej śmietany odkładamy 1/3 (posłuży nam do udekorowania boków) do pozostałej części kremu 2/3 dodajemy przesiane kakao i rozpuszczoną czekoladę, bardzo delikatnie mieszamy, żeby krem się nam nie zważył! Wkładamy do lodówki na około 15-30 minut.

W tym czasie gdy krem chłodzi się w lodówce bierzemy nasze blaty i smarujemy 3 blaty o średnicy 20 cm i 3 blaty o średnicy 15 cm dżemem truskawkowym. Następnie wyciągamy nasz krem z lodówki i wkładamy go równomiernie na blaty pokryte dżemem (można to zrobić rękawem cukierniczym z okrągłą końcówką) a na kremie rozkładamy wcześniej dobrze umyte i pocięte truskawki

Kolejność smarowania blatów powinna wyglądać następująco (w średnicy 15 i 20 cm):

1. blat

2. dżem truskawkowy

3. krem czekoladowy

4. truskawki

5. blat

6. dżem truskawkowy

7. krem czekoladowy

8. truskawki

9. blat

10. dżem truskawkowy

11. krem czekoladowy

12. truskawki

13. blat

Gdy nasze blaty są już przełożone warstwami czekoladowo truskawkowymi dekorujemy ich boki oraz wierzch wcześniej odłożoną bitą śmietaną.

Na samym końcu wykonujemy polewę czekoladową. Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce, lekko studzimy i dodajemy olej oraz kilka kropelek barwnika (składniki powinny być w temp. pokojowej) czekoladą polewamy nasze torciki tak aby czekolada wylewała się po bokach tak jak na zdjęciach.

Podczas składania tortu w całość (tworzenie tortu piętrowego) zalecam wykonanie stelaża aby tort się nie zapadł pod wpływem ciężaru górnej warstwy. W dolny tort (średnica 20 cm) wbijamy kilka słomek/rurek tak aby dotykały samego dna tortu następnie obcinamy je na wysokość tortu, przygotowujemy podstawkę o średnicy około 13 cm (powinna być z nieprzemakalnego materiału najlepiej plastiku) w sklepach cukierniczych bez problemu takie podstawki oraz rurki można zakupić) wierzch gotowej podstawki smarujemy kremem lub odrobiną czekolady i kładziemy na nią nasz torcik o średnicy 15 cm (tak aby podstawka nie wystawała) następnie resztką kremu lub czekoladą smarujemy wierzch tortu o średnicy 20 cm w miejscu gdzie były wbijane słomki i kładziemy nasz mniejszy torcik wraz z podstawką na sam środek większego tortu.

Gdy nasz tort jest już złożony możemy zacząć go dekorować tak jak jest to pokazane na zdjęciu lub według własnego pomysłu :)

Smacznego :)

74 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page